Правила поведінки здобувачів освіти у Федорівському ліцеї

І. Загальні правила поведінки

1.        Здобувач освіти зобов’язаний  старанно вчитися, зразково поводитися, брати участь у громадському житті й суспільно корисній праці, виконувати правила внутрішнього розпорядку.

2.       Здобувач освіти приходить в школу за 15-20 хвилин до початку занять, чистий і охайний, займає своє робоче місце з першим дзвінком, готує все необхідне навчальне приладдя.

3.       Не можна приносити на територію школи з будь-якою метою і використовувати будь-яким способом піротехнічні вироби,  зброю, в т.ч. ножі, вибухові, вогненебезпечні речовини; спиртні напої, сигарети, наркотики і інші одурманюючі засоби й отрути тощо.

4.       Забороняється вживання непристойних виразів і жестів.

5.       Не можна без дозволу педагогів (за узгодженням з батьками) йти із закладу освіти  та його території в урочний час.

6.       У разі пропуску занять до 3-х днів здобувач освіти зобов'язаний пред'явити класному керівнику довідку або записку від батьків (осіб, що їх заміняють) про причину відсутності на заняттях. У разі пропуску більше трьох днів здобувач освіти зобов'язаний представити довідку з медичної установи.

7.       Здобувач  освіти повинен проявляти пошану до старших, піклуватися про молодших. Школярі поступаються дорогою дорослим, старші - молодшим, хлопчики - дівчаткам.

8.       Здобувач  освіти має поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм. Насильство, булінг (цькування) є неприпустимими формами поведінки у закладі освіти та за його межами.

9.       Поза межами закладу освіти поводяться скрізь і усюди так, щоб не принизити свою честь і гідність, не заплямувати добре ім'я закладу освіти.

10.   Заборонено приводити тварин та перебувати з тваринами у приміщенні та на території закладу освіти.

11.   Здобувачі освіти бережуть майно закладу освіти, акуратно ставляться як до свого, так і до чужого майна, дотримуються чистоти і порядку на території закладу.

12.   До учнів, які привласнили чужі речі, будуть застосовані дисциплінарні стягнення. У разі спричинення збитку чужому майну, батьки учнів, які заподіяли збиток, несуть матеріальну відповідальність.

13.   Здобувачі освіти, які знайшли втрачені або забуті, на їх думку, речі належить здати черговому, який знаходиться на першому поверсі школи, черговому вчителю, класному керівнику або шкільній адміністрації.

14.   Не дозволяється жувати гумку, користуватися плеєром, мобільним телефоном іншими девайсами та гаджетами на уроках (за винятком, коли це потрібно в освітніх цілях).

15.   Здобувач освіти зобов'язаний виконувати домашні завдання в терміни, встановлені шкільною програмою.

16.   На першу вимогу вчителя слід пред'являти щоденник.

17.   Щодня вести запис домашніх завдань в щоденнику.

18. Приносити на заняття всі необхідні підручники, зошити, письмове приладдя, інструменти, робочий і спортивний одяг, засоби індивідуального захисту.

ІІ. Поведінка здобувачів освіти на уроках

1.   Учні входять до класу за дзвоником. Запізнюватися на уроки без поважних причин заборонено.

2.   Коли вчитель входить в клас, учні встають, вітаючи вчителя. Так само учні вітають будь-якого дорослого, який увійшов до класу під час занять.

3.   Під час уроку не можна ходити по класу без дозволу вчителя, голосно розмовляти, кричати, відволікатися самому і відволікати інших товаришів від занять розмовами, іграми і іншими справами, що не стосуються уроку.

4.   Заняття у школі проводяться за кабінетною системою. За кожним учнем у кожному кабінеті закріплено окреме місце. Кожен учень відповідає за збереження санітарного стану та майна на своєму робочому місці.

5.   Якщо під час занять учню необхідно вийти з класу, то він повинен попросити дозволу у вчителя.

6.   Учень на уроці зобов'язаний виконувати всі вимоги вчителя.

7.   Під час відповіді на запитання вчителя учень повинен відповідати голосно, виразно, зрозуміло.

8.   Якщо учень хоче поставити питання вчителеві або відповісти на питання вчителя, він піднімає руку.

9.   На уроці учень має право ставити питання вчителеві, якщо не зрозумів матеріал під час пояснення.

10.   На уроки фізичної культури учні приходять у спортивній формі та спортивному взутті. Учні, звільнені від занять фізкультурою за станом здоров’я, обов'язково присутні в залі.

11.   Дзвінок про закінчення уроку дається для вчителя. Тільки коли вчитель оголосить про закінчення занять, учні мають право покинути клас. При виході вчителя або іншого дорослого з класу учні встають.

12.   Учень має право в коректній формі обстоювати свій погляд і свої переконання при обговоренні різних спірних і неоднозначних питань, які стосуються теми уроку.

13.   Учні зобов’язані знати і дотримуватися правил безпеки життєдіяльності як під час уроків, так і після їх закінчення.

ІІІ. Поведінка здобувачів освіти

до початку уроків, на перервах і після уроків

1.    Під час перерви учень зобов'язаний:

ü підтримувати чистоту і порядок на своєму робочому місці;

ü вийти з класу, якщо попросить вчитель;

ü підкорятися вимогам чергового учня та учителя;

ü при зустрічі з вчителями, батьками, дорослими відвідувачами школи учні вітаються;

ü забороняється вживати непристойні вирази і жести, шуміти, заважати відпочивати іншим.

2.   Час перерви - особистий час кожного учня. Він може його проводити по своєму розумінню, проте, не повинен заважати іншим.

3.   Під час перерви учні можуть вільно переміщатися по школі, окрім тих місць, де їм заборонено знаходитися в цілях безпеки (горище, підвал, кухня, фізична і хімічна лабораторії, майстерня, спортзал).

4.   Під час перерв забороняється бігати по школі, сходах, поблизу вікон, галасувати, грати на спортмайданчику без дозволу та нагляду чергового вчителя, грати в м’яча у класі, коридорах та інших місцях, непристосованих для ігор.

5.   Під час перерв забороняється штовхати один одного, кидатися предметами і застосовувати фізичну силу.

6.   У школі та на його території категорично забороняється тютюнопаління та вживання алкогольних напоїв.

7.   Категорично заборонено самовільно розкривати вікна, сидіти на підвіконнях чи виглядати у відкриті вікна.

8.   На перервах школярі можуть звернутися до свого класного керівника, чергового учителя, дирекції школи за допомогою, якщо проти них здійснюються протиправні дії.

ІV. Поведінка здобувачів освіти в їдальні

1.   Під час обіду в їдальні належить дотримуватися хороших манер і поводитися пристойно.

2.   Учні повинні шанобливо ставитись до працівників їдальні. Виконувати вимоги  чергового вчителя і працівників їдальні.

3.   Учні приходять в їдальню після закінчення уроку у визначений час.

4.   Розмовляти під час обіду слід неголосно, щоб не турбувати тих, хто їсть поряд.

5.   Вживати їжу і напої, придбані тільки в їдальні.

6.   Учні прибирають стіл після вживання їжі.

7.   Учні дбайливо ставляться до майна шкільної їдальні.

8.   Учні мають право взяти в їдальню принесений з дому сніданок.

9.   Забороняється виносити їжу з їдальні.  

V. Рекомендації до зовнішнього вигляду здобувачів освіти

1.У школу здобувачі освіти повинні приходити в одязі, який відповідає перебуванню дитини у суспільних місцях. Стиль одягу - діловий, класичний. Для уроків фізичної культури, трудового навчання обов’язкова спеціальна форма.

2.  Спортивний одяг, призначений для уроків фізкультури, на інших уроках недоречний.

3.  Загальні принципи створення зовнішнього вигляду учнів:  

·        одяг повинен бути обов'язково чистим, свіжим, випрасуваним;

·        взуття повинно бути чистим; 

·        зовнішній вигляд повинен відповідати загальноприйнятим в суспільстві    нормам ділового стилю і виключати зухвалі деталі;

·        школяр повинен мати охайну зачіску-стрижку;

·        школярка повинна мати охайну зачіску-стрижку, або підібране в зачіску довге волосся – дівчатам заборонено ходити з неохайним розпущеним волоссям, це зумовлено санітарно-гігієнічними  вимогами;

·        волосся, обличчя і руки повинні бути чистими і доглянутими, використані дезодоруючі засоби повинні мати легкий і нейтральний запах;

·        школяркам не рекомендується використовувати косметику і носити громіздкі прикраси на заняття.

4. Одяг повинен відповідати зросту, виражати пошану господаря до самого себе і суспільства.

5.Допускається носіння в холодну пору року джемперів, светрів і пуловерів однотонних стриманих кольорів.

6. Забороняється одягати короткі блузи та спідниці, топіки, прозорі сукні, спідниці та блузки, надмірно декольтовані сукні та блузи, сорочки, блузи, кофти яскравих «кричущих» кольорів контрастної колірної гами, з яскравими написами і будь-якими зображеннями.

7. Знаходитися в школі у верхньому одязі без особливих на те причин не дозволяється.

8.  На урочисті загальношкільні заходи учні приходять у святковій формі.

9. На вечори, концерти учні вибирають одяг по рекомендації батьків та на свій розсуд (дотримуючись морально-етичних норм).

VI. Правила поведінки під час екскурсії

1.   Під час слідування до місця перебування та назад дотримуватися правил дорожнього руху, не виходити на проїжджу частину.

2.   Без дозволу керівника групи не залишати місця перебування.

3.   В разі поганого самопочуття негайно повідомити керівника групи.

4.   Дотримуватися правил пристойної поведінки, бути толерантним, не ображати інших учасників екскурсії словесно чи фізично та виконувати розпорядження керівника групи.

5.   Дотримуватися правил протипожежної безпеки під час розведення вогнища.

6.   Не торкатися незнайомих предметів, які можуть бути вибухонебезпечними.

7.   Паління, вживання алкогольних напоїв та купання в річці суворо заборонені.

VII. Обов’язки чергового по класу

1.   Чергові призначаються відповідно до графіка чергування по класу.

2.   Черговий учень здає і приймає клас.

3.   Чергові допомагають вчителю підготувати клас для наступного уроку, роблять посильне прибирання класної кімнати, забезпечують порядок у кабінеті.

4.   Під час перерви черговий учень (учні) провітрюють клас, допомагають вчителеві розвісити навчальний матеріал для наступного уроку, роздають зошити на прохання вчителя.

5.   Черговий учень має право зробити зауваження іншим учням щодо правил поведінки та санітарних правил у навчальному кабінеті.

6.   Наприкінці робочого дня чергові учні готують клас для наступного робочого дня (протирають пил з меблів, поливають квіти тощо).

VIIІ. Обов’язки чергового класу по закладу освіти

1.   Для підтримки дисципліни і порядку в закладі освіти призначається черговий клас, який чергує протягом тижня.

2.   Чергові учні допомагають черговим адміністратору та вчителю у здійсненні контролю за чистотою, порядком по закладу освіти, за виконанням Єдиних вимог для здобувачів освіти.

3.   Черговий клас з’являється до закладу освіти за 30 хвилин до початку уроків.

4.   Учні чергового класу обов’язково повинні мати бейджики і чергувати на визначених постах.      

5.   Протягом дня роботу чергового класу перевіряє класний керівник та черговий вчитель.

6.   Чергування класів по закладу освіти відбувається за графіком, затвердженим керівником закладу освіти.

IХ. Прикінцеві положення

1. Здобувачі освіти не мають права під час знаходження на території закладу освіти і при проведенні шкільних заходів здійснювати дії, небезпечні для життя і здоров'я самого себе та оточуючих.

2. За порушення цих Правил та Статуту школи учні притягуються до відповідальності, до них можуть бути вжиті такі стягнення:

- усне зауваження;

- запис зауваження в щоденник;

- виклик учня самого або з батьками на засідання Ради профілактики;

- відшкодування завданої учнем матеріальної шкоди його батьками.

3. Ці правила розповсюджуються на всіх здобувачів освіти Федорівського ліцею і є обов’язковими для виконання на всій території закладу освіти, а також під час усіх заходів, що проводяться закладом.